Thanks To All Who Participated in the Toronto Beer Week 2013 Homebrew Competition

There were 195 entries and 81 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Pain In The Rear 4C: Schwarzbier
2nd Eric Emery Black Blessing 13D: Foreign Extra Stout

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Other Overall Winners

ProAm Brew Winners

The following homebrewers will get the chance to brew their award winning beer's with the following breweries:

5 Paddles Brewing - Jordan Rainhard, Flatline
Amsterdam - Geordan Saunders, Pain In The Rear
Beau's - Jordan Rainhard, Armed N' Citra
Indie Ale House - David Thompson, Black Belt IPA
Sawdust City - Chris Finnigan, Mystic Oyster Stout
Great Lakes - Sean Crawford, Sour Stout
Great Lakes - Geordan Saunders, Witty Retortt

Brewer(s) Entry Name Style Club
Jordan Rainhard Flatline 14C: Imperial IPA SOB
Geordan Saunders Pain In The Rear 4C: Schwarzbier
Jordan Rainhard Armed N’ Citra 10A: American Pale Ale SOB
Chris Finnigan Mystic Oyster Stout 13A: Dry Stout
David Thompson Black Belt IPA 23A: Specialty Beer SOB
Geordan Saunders Witty Retortt 29A: Alcohol Challenged (Sessionable Beers)
Sean Crawford Sour Stout 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin The Brewing Network

Winning Entries

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Pain In The Rear 4C: Schwarzbier
2nd Jeff Manol Falcon Town Pilsner 2B: Bohemian Pilsener S.O.B.'s
3rd Jordan Rainhard Intimidator 5C: Doppelbock SOB
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Perry Impostor 6C: Kolsch
2nd Peter Hastings Pete’s Summer Ale 6B: Blonde Ale
3rd Jeff Manol Milverton Blonde Ale 6B: Blonde Ale S.O.B.'s
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dylan Roberts The Dark Crystal 14A: English IPA
2nd Jordan Rainhard Swansea Bitter 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) SOB
3rd Chris Bourdages My Bitter Girlfriend 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Durham Homebrewers Club
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Norm McCabe
Co-Brewer: Gavin McCabe
Belle Cora 7B: California Common Beer
2nd Crystal Luxmore
Co-Brewer: Dan Elliot, Brian McCreery
Original Gravity Dusseldorf Altbier 7C: Dusseldorf Altbier Original Gravity Brewing
3rd Chris Finnigan Kilt Lifter Scotch Ale 9E: Strong Scotch Ale
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jordan Rainhard Armed N’ Citra 10A: American Pale Ale SOB
2nd David Thompson A Cascade Of Zombies 10A: American Pale Ale SOB
3rd Jeff Manol Inter-Galactic Pale Ale 10A: American Pale Ale S.O.B.'s
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Manol Stone’d Amber Ale 10B: American Amber Ale S.O.B.'s
2nd Duncan Rodger
Co-Brewer: Karver Whitmell
Uncle Luke’s Brown 10C: American Brown Ale Smerk
3rd John Jenkinson
Co-Brewer: Reuven Brandt
Red River (India Red Ale) 10B: American Amber Ale London Homebrewers Guild
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jon Rush Mildly Mannered 11A: Mild London Homebrewers Guild
2nd Chris Finnigan Northern Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale
3rd Andrew Byer Port Robuster 12B: Robust Porter Schoenwetter Brewing
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Finnigan Mystic Oyster Stout 13A: Dry Stout
2nd David Renouf
Co-Brewer: Stuart Young
Vanilla Sweet Stout 13B: Sweet Stout Monday Ales
3rd Rob Meinhardt Bozaticus Maximus Stout 13C: Oatmeal Stout
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Emery Black Blessing 13D: Foreign Extra Stout
2nd Sean Crawford American Stout 13E: American Stout The Brewing Network
3rd John Henley Good Morning, Stout! 13E: American Stout Durham Homebrewers Club
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Jenkinson
Co-Brewer: Geoff Bardwell, Eric Tarasick
Bourbon Outifitters 13F: Imperial Stout London Homebrewers Guild
2nd David Thompson Better Dead Than Red 13F: Imperial Stout SOB
3rd Jeff Manol Mob Barley’s Imperial Stout 13F: Imperial Stout S.O.B.'s
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Henley Face Smasher West Coast IPA 14B: American IPA Durham Homebrewers Club
2nd Jimmy Peat
Co-Brewer: n/a
Hopsta La Vista IPA 14B: American IPA Longslice Brewery
3rd Steven Pilotto Galaxy IPA 14B: American IPA SOB
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jordan Rainhard Flatline 14C: Imperial IPA SOB
2nd Eric Emery Money, Cash, Hops 14C: Imperial IPA
3rd Jeff Manol Hoptomology Imperial IPA 14C: Imperial IPA S.O.B.'s
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher White Real Deal Rye Ale 15D: Roggenbier (German Rye Beer) Durham Homebrewers Club
2nd Jesse McGeachie
Co-Brewer: Chris Richard
Dat Dunky Dunk 15B: Dunkelweizen
3rd David Renouf
Co-Brewer: Stuart Young
Wise Guy 15B: Dunkelweizen Monday Ales
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Jenkinson
Co-Brewer: Reuven Brandt
JubJub 16E: Belgian Specialty Ale London Homebrewers Guild
2nd Stephen Rowlands
Co-Brewer: Tyler Kearns
Saison Au Seigle 16E: Belgian Specialty Ale
3rd Scott Hunter Bitter Blonde 16E: Belgian Specialty Ale
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Crawford Sour Stout 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin The Brewing Network
2nd Chris George Berliner? Hardly Even Know Her 17A: Berliner Weisse Southern Ontario Brewers
3rd Sean Crawford Oud Bruin 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin The Brewing Network
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Thompson Tripel Tipple 18C: Belgian Tripel SOB
2nd Nick Perry Delta Quadrant 18E: Belgian Dark Strong Ale
3rd Christopher White Baron Of Barley 18D: Belgian Golden Strong Ale Durham Homebrewers Club
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jordan Rainhard Stop When The Red Lights Flash 19C: American Barleywine SOB
2nd Andrew Lebel Page’s Choice Oaked Whiskey Porter 22C: Wood-Aged Beer Durham Homebrewers
3rd Erin Broadfoot Jack’s Oaked Stout 22C: Wood-Aged Beer DHC
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lauren Thompson Extra Dry 2012 Vintage Perry 27D: Common Perry
2nd Eric Emery Exodus 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd David Thompson
Co-Brewer: Eric Gracey and Yuriy Baglaenko
Twin Peaks Breakfast Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer SOB
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Thompson
Co-Brewer: Sean Russell
Black Belt IPA 23A: Specialty Beer SOB
2nd Jeff Manol Starving Jackal Imperial Red Rye IPA 23A: Specialty Beer S.O.B.'s
3rd Sean Crawford Sour Fruit Wheat 23A: Specialty Beer The Brewing Network
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Witty Retortt 29A: Alcohol Challenged (Sessionable Beers)
2nd Jon Rush Not So Wild Mild 29A: Alcohol Challenged (Sessionable Beers) London Homebrewers Guild